amerikai sci-fi/akció, 125 perc (2008)
Rendező: Jon Favreau
Szereplők: Robert Downey Jr., Gwyneth Paltrow, Jeff Bridges
Az első képregény alapján készült szuperhős film nem ma került mozikba, de még mindig rengeteg hős filmet kapunk a tengerentúlról. Az már máshova tartozik,hogy néha olyan képregényhőst álmodnak az alkotók vászonra, aki rajzolt formájában jobban megállta a helyét. A 2008-n mozikba kerülő Vasember nem ilyen lett.
Tony Stark milliomos üzletember, aki egy fegyverkészítő cég feje. Új művét, a Jericho rakétát az amerikai hadseregnek szánja, el is utazik Afganisztánba, hogy átadja a rakéta fejeket. Az üzlet lezajlik, de a konvoját megsemmisítik a terroristák és Starkot foglyul ejtik, azért, hogy készítse el nekik is a Jericho rakétát. A fogságban építi meg a Vasember páncélt, aminek segítségével kiszabadul a rabságból. A páncélt idővel továbbfejleszti és felveszi a harcot a gonosztevőkkel.
Jon Favreau filmje nem sok eredetiséget mutat fel, rég bejáratott sablonokra épül, de ezeket úgy használja fel, hogy a végeredmény nem egy unalmas hős film lesz, hanem egy szórakoztató, nagyon laza látványorgia.
Kezdjük ott, hogy Tony Stark nem egy szokásos igazságosztó figura, hanem egy botrányairól (is) híres feltaláló, aki semmit nem vesz komolyan, mindig akad egy aranyköpése. Üzlettársát a zseniális Jeff Bridges alakítja, aki most nem mutat fel Oscar-díjas alakítást, de hozza a formáját. Stark asszisztensét Gwyneth Paltrow személyesíti meg, aki nem csak csinos, de tehetséges is. Tehát, a színészek játékával semmi probléma nincsen.
A történet nem veszi magát véresen komolyan, de még így is akadnak benne kifejezetten drámai pillanatok. Az egyik ilyen a film elején található, Tony Stark rabsága és szabadulása igencsak erősre sikeredett. Látványos akciókból pont annyi van, amennyire szükség van és jól vannak beleépítve a cselekménybe.
Ezekért az ILM volt a felelős, meg is látszik a minőségükön. Mind nagyon dinamikus, jól megkoreografált. Maga a Vasember páncél is igencsak dekoratívra sikerült és néha nem lehet eldönteni róla, hogy akkor jelmez e, vagy CGI animáció.
Ramin Djawadi zenéje igencsak jóra sikerült és tükrözi a film hangulatát. Pörgős, dinamikus dallamok váltják egymást, amelyek között nem egy fülbemászó darab található.
A Vasember helyet követel magának a legjobb képregény adaptációk között. Sok mindenen változtattak az alaptörténeten az alkotók ez, igaz. De ez nem hogy a film hátrányára, hanem előnyére válik. Aki egy igazi agykikapcsolós, szórakoztató, de mégsem bugyuta giccses filmre vágyik, az ki ne hagyja a Vasembert.
10/8
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Mick Kramer · www.youmustread.blog.hu 2011.05.27. 20:28:30